Evropska unija je s platformo STEP (Strategic Technologies for Europe Platform) odprla vrata podjetjem, ki želijo prispevati k razvoju kritičnih tehnologij ter okrepiti konkurenčnost in tehnološko suverenost Evrope. Na Slovenskem industrijskem forumu, januarja 2025, je bila platforma lansirana in predstavljena tudi v Sloveniji. Slovenski podjetniški sklad pa je dobil vlogo nacionalna kontaktna točka.

Ta trenutek razpisni pogoji za podjetja na platformo STEP niso znani, saj še niso sprejeti vsi potrebni dokumenti, da bi lahko prišlo do razpisa za platformo STEP. Namen tega članka je podjetjem na čim preprostejši način približati platformo STEP z namenom, da lahko pričnejo pravočasno pripravljati projekt in tvoriti morebitne konzorcije s katerimi se bodo v podjetja na prihajajoč razpis lahko prijavila.

Članek predstavlja ključne informacije o platformi STEP, opredeljuje kritične tehnologije in področja strateške odvisnosti EU ter pojasnjuje, navsezadnje kaj pomeni »Pečat suverenosti« s katerim bodo projekti z veliko verjetnostjo lahko kandidirali na slovenske razpise.

Kaj je platforma STEP?

Platforma STEP je evropska pobuda, ki podpira projekte na področju razvoja in proizvodnje kritičnih tehnologij. Namenjena je krepitvi vrednostnih verig in zmanjšanju odvisnosti EU od zunanjih dobaviteljev.

V ospredju platforme step so podjetja, tako MSP kot tudi velika podjetja, ki so pogosto nosilci naprednih tehnologij.

Glavne značilnosti platforme

Platforma STEP je podpora projektom/podjetjem, ki se osredotočajo na razvoj novih tehnologij ali razširitev proizvodnje obstoječih rešitev. Pomembno je vedeti, da Uredba EU za platformo STEP, govori samo o tehnologiji, ki so napredne iz globalnega ali vsaj EU vidika. Torej o tehnologijah, ki lahko ponudijo preboj na EU in globalnem trgu. To pa hkrati pomeni, da bodo merila na razpisih morala biti postavljena. Cilj EU je spodbujanje tehnološke konkurenčnosti evropskih podjetij z namenom, da se poveča avtonomija EU.

Vir: Pixabay

Ali delujete na področju »kritičnih tehnologij«?

Eden glavnih ciljev platforme STEP je podpreti kritične tehnologije, ki imajo potencial za dolgoročen vpliv na evropsko gospodarstvo. »Kritične tehnologije« so dejansko »buzz word« celotne platforme STEP. Ampak kaj se razume pod t.i. »kritično tehnologijo«? Tehnologije se štejejo za kritične, kadar izpolnjujejo enega od naslednjih pogojev:

  • na notranji trg prinašajo inovativen, nastajajoč in najsodobnejši element z velikim gospodarskim potencialom;
  • prispevajo k zmanjšanju ali preprečevanju strateških odvisnosti Unije.

Pod »kritično tehnologijo« se pojmuje tehnologija, ki je kombinacija vsaj dveh od naslednjih treh kriterijev/elementov:

  • inovativno – vključujejo ključno merilo „novosti“, kar vodi do opaznih izboljšav ali sprememb za določeno področje ali industrijo.
  • nastajajoče – se nanašajo na nove, nedavno razvite tehnologije, ki lahko na primer izhajajo iz raziskovalne baze in začenjajo pridobivati zagon ter obetajo znatno rast ali učinek(25).
  • najsodobnejše – se nanašajo na najbolj napredne, inovativne in izpopolnjene tehnologije, ki so trenutno na voljo ali se razvijajo v Uniji.

Strateška odvisnost EU

Strateška odvisnost ni statična pač pa dinamična kategorija, ki se razvija v skladu s tehnološkimi spremembami in/ali geopolitičnim razvojem in razvojem mednarodne trgovine. Zmanjševanje strateške odvisnosti EU obravnava več evropskih dokumentov, vzpostavljen pa je tudi »monitoring« oz. opazovalnico kritičnih tehnologij, ki so bistvenega pomena za vesoljsko, obrambno in civilno industrijo. Prvi krog odvisnosti EU obravnava Evropska industrijska strategija (Evropska komisija, 2021):

  • Surovine: EU je močno odvisna od uvoza surovin.
  • Aktivne farmacevtske sestavine: Farmacevtski sektor v EU je odvisen od dobave ključnih sestavin, predvsem iz Azije. To ustvarja tveganja za stabilnost oskrbe z zdravili in zdravstveno varnost, kar je bilo posebej izpostavljeno med pandemijo COVID-19.
  • Cloud and Edge Computing: Tehnologije oblačnega računalništva in računalništva na robu so ključne za digitalizacijo industrije in omogočajo učinkovito obdelavo podatkov blizu vira njihovega nastanka. EU je močno odvisna od globalnih ponudnikov teh tehnologij.
  • Vodik: Razvoj vodikovih tehnologij je ključen za dosego ciljev zelene energije v EU. Pomanjkanje zanesljive oskrbe z vodikom lahko vpliva na energetsko tranzicijo in industrijsko konkurenčnost.
  • Polprevodniki: Globalno pomanjkanje polprevodnikov je povzročilo motnje v avtomobilski industriji in drugih sektorjih. EU je močno odvisna od uvoza teh tehnologij, kar omejuje njeno sposobnost inovacij in proizvodnje.

Drug krog odvisnosti obravnava delovni dokument Evropske komisije (Evropska Komisija, 2022) in naslavlja naslednje odvisnosti: redke zemlje in magnezij, kemikalije, fotovoltaične plošče, kibernetska varnost, informacijska tehnologija in programska oprema.

Vir: 123rfree

Sektorji STEP

Platforma STEP se osredotoča na podporo projektom v treh strateško pomembnih sektorjih:

  • digitalne in globokotehnološke inovacije (deeptech),
  • čiste in z viri gospodarne tehnologije (cleantech) ter
  • biotehnologije (biotech).

Ti sektorji so ključni za evropski zeleni in digitalni prehod ter za zmanjšanje strateških odvisnosti EU.

Digitalne tehnologije in globokotehnološke inovacije (Deeptech)

Globokotehnološke inovacije temeljijo na vrhunski znanosti in tehnologiji ter vključujejo prebojne rešitve, ki združujejo napredke na področju fizike, biologije in digitalnih tehnologij. Ta sektor vključuje:

  • Umetna inteligenca (AI): Algoritmi za avtomatizacijo procesov, analizo velikih podatkov, računalniški vid in prepoznavanje govora.
  • Visokozmogljivostno računalništvo (HPC): Rešitve za zahtevne računalniške operacije, potrebne v industriji, medicini in raziskavah.
  • Kvantne tehnologije: Kvantno računalništvo, kvantna kriptografija, kvantno zaznavanje in kvantna simulacija.
  • Veriženje blokov: Inovativne rešitve za varno shranjevanje in prenos podatkov, zlasti v finančnem in logističnem sektorju.
  • Napredni polprevodniki: Tehnologije za proizvodnjo mikroelektronike, potrebne za elektronske naprave, avtomobilsko industrijo in vesoljske sisteme​.

Ta sektor predstavlja osrednjo gonilno silo digitalne transformacije, ki jo EU potrebuje za ohranjanje konkurenčnosti na globalni ravni.

Čiste in z viri gospodarne tehnologije (Cleantech)

Cleantech vključuje tehnologije, ki prispevajo k znižanju emisij, povečanju energetske učinkovitosti in trajnostni uporabi virov. Glavna področja vključujejo:

  • Vodikove tehnologije: Razvoj infrastrukture za proizvodnjo, shranjevanje in uporabo vodika kot čistega vira energije.
  • Sončne in vetrne tehnologije: Inovacije za povečanje učinkovitosti in dostopnosti obnovljivih virov energije.
  • Krožne tehnologije: Rešitve za recikliranje kritičnih surovin, kot so litij, nikelj in kobalt, ter zmanjšanje odpadkov v proizvodnih procesih.
  • Napredne tehnologije za shranjevanje energije: Baterije naslednje generacije, superkondenzatorji in tehnologije za shranjevanje električne energije.
  • Trajnostne industrijske rešitve: Optimizacija proizvodnih procesov, da postanejo energetsko učinkovitejši in okolju prijaznejši​​.

Cleantech ni le bistven za dosego ciljev evropskega zelenega dogovora, temveč omogoča tudi preobrazbo tradicionalnih industrij v trajnostno naravnane gospodarske sektorje.

Biotehnologije (Biotech)

Biotehnologije so eden najbolj dinamičnih sektorjev, ki vključujejo uporabo znanosti in tehnologije na področju živih organizmov ter njihovih delov za razvoj inovativnih rešitev v industriji, kmetijstvu in zdravstvu. Pomembne podkategorije vključujejo:

  • Industrijske biotehnologije: Razvoj bioosnovanih materialov, kot so bioplastika, biomase in bioosnovane kemikalije.
  • Farmacevtske in medicinske inovacije: Gensko in celično zdravljenje, razvoj cepiv, biosenzorjev in organoidov za napredno zdravljenje bolezni.
  • Okoljska biotehnologija: Tehnologije za dekontaminacijo tal, vode in zraka, ki omogočajo trajnostno ravnanje z okoljem.
  • Kmetijsko-živilske biotehnologije: Uporaba biotehnologije za razvoj biognojil, izboljšanih semen in trajnostnih kmetijskih praks​.

Biotehnologije imajo pomembno vlogo pri reševanju izzivov, kot so globalno segrevanje, zagotavljanje hrane in boj proti pandemijam.

Vir: Shutterstock

Pečat suverenosti: Potrditev kakovosti in prednost pri financiranju

Ena od ključnih značilnosti platforme STEP je uvedba Pečata suverenosti (Sovereignty Seal), ki predstavlja certifikat odličnosti za projekte, ki ustrezajo ciljem in visokim standardom platforme STEP. Ta oznaka ne prinaša le prestiža, temveč tudi konkretne prednosti pri dostopu do financiranja in drugih podpornih mehanizmov.

Pečat suverenosti je uradna oznaka, ki jo podeli Evropska komisija za projekte, ki so skladni s cilji platforme STEP, usmerjeni v razvoj ali proizvodnjo kritičnih tehnologij, so visoko inovativni in izvedljivi ter prinašajo gospodarski učinek v EU.

Projekti, ki pridobijo Pečat suverenosti, se obravnavajo kot prednostni pri dodeljevanju sredstev iz različnih evropskih skladov in programov. Pečat zagotavlja večjo vidnost projektov in olajša povezovanje z nacionalnimi ter regionalnimi finančnimi viri.

Kako podjetja pridobijo Pečat suverenosti?

Pečat suverenosti se podeljuje projektom, ki sodelujejo v razpisih in doseganjem razpisnih pogojev v okviru naslednjih programov EU[1]:

  • Horizon Europe (raziskave in razvoj),
  • Digital Europe Programme (digitalna preobrazba),
  • EU4Health (zdravstvene tehnologije),
  • Innovation Fund (inovacije na področju trajnostnih tehnologij),
  • European Defence Fund (tehnologije za varnost in obrambo)​.

Komisija podeli pečat projektom, ki dosežejo ustrezno oceno kakovosti in ustrezajo kriterijem platforme STEP​​.

Prednosti za projekte s Pečatom suverenosti

Pridobitev Pečata suverenosti odpira številne možnosti za podjetja, med katerimi so:

  • Prednostni dostop do financiranja: Projekti s Pečatom suverenosti imajo možnost pridobiti financiranje iz strukturnih skladov EU, če to omogoča nacionalna politika.
  • Povečana vidnost in prepoznavnost: Projekti s Pečatom suverenosti so vključeni v uradni portal platforme STEP, kar povečuje njihovo prepoznavnost med vlagatelji in oblikovalci politik[2].
  • Možnost dodatnega financiranja: Projekti lahko poleg osnovnih virov financiranja pridobijo sofinanciranje iz drugih nacionalnih ali evropskih skladov.
  • Privlačnost za vlagatelje: Pečat služi kot garancija kakovosti, kar povečuje zaupanje vlagateljev in partnerjev​.

Razpis za STEP

V tem trenutku podrobnosti razpisa še niso znani. Časovnica, ki jo je na Slovenskem industrijskem forumu predstavil državni sekretar na MGTŠ, g. Matevž Frangež, se predvideva, da bi bil razpis STEP že maja 2025.

Na tem mestu bi vas rad povabil tudi k izpolnitvi vprašalnika o projektih STEP[3]. Skozi vprašalnik STEP boste lahko sami ocenili, ali je vaš projekt primeren za prijavo na platformo STEP. Istočasno pa bodo rezultati vprašalnika informacija za pripravljavce razpisa STEP, kako naj razpis oblikujejo (seveda upoštevajoč vse veljavne uredbe EU in slovensko zakonodajo).

Bodite obveščeni

Slovenska nacionalna točka za platformo STEP je Slovenski podjetniški sklad. V primeru vprašanj se lahko obrnete nanje.

Vse informacije povezane s platformo STEP v Sloveniji boste našli na spletni strani kontaktne točke: www.stepslovenija.eu. Na tej spletni strani se lahko prijavite tudi na e-novice STEP in boste o vseh novostih sproti obveščeni.

Več informacij o platformi STEP na razpolago tudi na uradni strani STEP EU: https://strategic-technologies.europa.eu/

Zaključek

Namen tega članka je, da podjetja pravočasno seznanimo z možnostmi sofinanciranja projektov, ki se nanašajo na razvoj in proizvodnjo kritičnih tehnologij. Moja želja je, da podjetja pravočasno preverijo ali so tehnologije, ki jih razvijajo lahko financirane skozi platformo STEP, da projekte pravočasno oblikujejo, oblikujejo projektna partnerstva… Skratka, da bi bila podjetja čim bolj uspešna pri prijavi na ta bodoči razpis.

 

Pripravil: Božidar Pučnik

Maribor, 24. 1. 2025

 

 

[1] Aktualne razpise, ki se nanašajo na platformo STEP lahko najdete na: https://strategic-technologies.europa.eu/get-funding_en

[2] Vsa podjetja, ki so prejela Pečat suverenosti so objavljena na spletni strani: https://strategic-technologies.europa.eu/investors_en#paragraph_309

[3] Vprašalnik STEP lahko izpolnite na naslednji povezavi: https://forms.office.com/e/PaxnEGNLU9

Published On: 24 januarja, 2025 / Categories: Nekategorizirano /

Prijavite se v naš sistem e-informiranja

Seznanjali vas bomo z najaktualnejšimi informacijami iz poslov.

Sporočilo je bilo poslano.
Napaka. Poskusite ponovno.

Strinjam se s pogoji GDPR.