Socialno podjetništvo je v zadnjih letih pridobilo na pomenu kot ključno orodje za spodbujanje trajnostnega razvoja, zmanjševanje neenakosti in reševanje družbenih izzivov. V Sloveniji deluje več kot 260 registriranih socialnih podjetij, ki se ukvarjajo z različnimi področji, kot so trajnostni razvoj, zaposlovanje ranljivih skupin, okoljevarstvo, kultura in izobraževanje. Kljub temu socialna podjetja predstavljajo le majhen delež celotnega podjetniškega sektorja, kar odpira številna vprašanja in priložnosti za nadaljnji razvoj.

 

Izzivi socialnega podjetništva

  • Financiranje in trajnostna poslovna rast

Socialna podjetja se pogosto soočajo z izzivi pri pridobivanju ustreznega financiranja. Tradicionalni finančni viri, kot so banke, pogosto ne prepoznajo socialne vrednosti, ki jo ta podjetja ustvarjajo, in se osredotočajo predvsem na finančne donose. Kljub obstoju različnih mehanizmov podpore, kot so javni razpisi in subvencije, ostaja vprašanje dolgoročne finančne vzdržnosti aktualno. Podjetja morajo razviti poslovne modele, ki uspešno združujejo socialne in ekonomske cilje, kar ni vedno enostavno. V aktualni finančni perspektivi je napovedanih nekaj razvojnih spodbud na področju socialnega podjetništva. Aktualne in napovedane razpise lahko spremljate preko povezave:  https://www.gov.si/zbirke/projekti-in-programi/razvojna-sredstva-za-gospodarstvo-turizem-in-sport/

  • Merjenje družbenega učinka

Merjenje in vrednotenje socialnega učinka, ki ga ustvarjajo socialna podjetja, je ključno za dokazovanje njihove vrednosti. Vendar pa je določanje prispevka k reševanju družbenih problemov, kot so revščina, brezposelnost ali okoljski izzivi, zahtevno. Obstajajo različne metodologije za merjenje socialnega učinka, vendar nobena ni univerzalno sprejeta. Socialna podjetja se zato soočajo z izzivom, kako kvantificirati svoje učinke na način, ki je prepoznaven za vlagatelje, uporabnike in širšo skupnost. V Sloveniji je bil pripravljen model za merjenje družbenih učinkov, ki socialnim podjetjem omogoča sistematično načrtovanje aktivnosti ter oceno doseganja zastavljenih ciljev. Povezava do tabele in več informacij o merjenju družbenega učinka socialnih podjetij:  https://www.gov.si/novice/2022-10-24-merjenje-druzbenih-ucinkov-socialnih-podjetij/

  • Kultura in izobraževanje o socialnem podjetništvu

Pomanjkanje ustreznega izobraževanja in ozaveščanja o pomenu socialnega podjetništva ostaja izziv. Podjetniki, ki želijo ustanoviti socialno podjetje, pogosto težko najdejo ustrezno znanje in vire za zagon in rast podjetja. Povečanje ozaveščenosti o tem področju lahko spodbudi večjo vključenost mladih in potencialnih podjetnikov v socialno podjetništvo. V Sloveniji delujejo organizacije, kot je Fundacija PRIZMA, ki ponujajo podporo in izobraževanje na področju socialnega podjetništva. Kontaktni podatki: Fundacija PRIZMA, Tkalski prehod 4, 2000 Maribor, 02, 333 1 330, tajnistvo@fundacija-prizma.si

 

Trendi v socialnem podjetništvu

  • Digitalizacija in tehnologija

Socialna podjetja vse pogosteje uporabljajo nove tehnologije, kot so digitalizacija, umetna inteligenca in blockchain, za dosego svojih ciljev. Tehnologija omogoča povečanje dosega, boljšo organizacijo, zmanjšanje stroškov in večjo učinkovitost pri zagotavljanju socialnih rešitev. Na primer, aplikacije, ki povezujejo prostovoljce s tistimi, ki potrebujejo pomoč, ali digitalne platforme, ki omogočajo dostop do izobraževalnih vsebin za ranljive skupine, so nekatere izmed inovativnih rešitev, ki jih uporabljajo socialna podjetja. Povezava do Posredovalnice prostovoljskih del: https://www.prostovoljstvo.org/posredovalnica-prostovoljskih-del

  • Povezovanje z zasebnim sektorjem in partnerstva

Povezovanje socialnih podjetij z zasebnim sektorjem postaja vse bolj pomembno. Tradicionalna podjetja prepoznavajo pomen družbene odgovornosti in se vključujejo v partnerstva s socialnimi podjetji. Tovrstna partnerstva omogočajo širjenje družbenega učinka ter spodbujajo inovacije in ustvarjanje novih poslovnih priložnosti. Zasebni sektor lahko pomaga socialnim podjetjem pri dostopu do potrebnih virov, medtem ko socialna podjetja omogočajo podjetjem krepitev družbene odgovornosti in povečanje pozitivnega vpliva na skupnost.

  • Trajnostni razvoj in okoljski cilji

Socialno podjetništvo se vse bolj povezuje z načeli trajnostnega razvoja in zelenega prehoda. V skladu s cilji trajnostnega razvoja (SDG) se podjetja osredotočajo na zmanjšanje okoljskega odtisa, spodbujanje reciklaže, zmanjšanje odpadkov in uporabo obnovljivih virov energije. Socialna podjetja pogosto rešujejo okoljske izzive in ustvarjajo produkte s pozitivnim vplivom na naravno okolje. Vključevanje okoljskih ciljev v poslovne strategije je ključno za dolgoročno trajnostno rast socialnih podjetij.

 

Priložnosti in podpora socialnemu podjetništvu preko tičke SPOT Svetovanje Podravje

Pričakovati je večje zanimanje za vlaganje v socialna podjetja, saj se povečuje zavedanje o nujnosti reševanja globalnih družbenih in okoljskih izzivov. Investitorji, ki iščejo dolgoročne in etične naložbe, bodo iskali podjetja, ki ne ustvarjajo le finančnih dobičkov, ampak tudi pomemben družbeni vpliv.

Socialno podjetništvo postaja vse pomembnejše orodje za reševanje družbenih izzivov in spodbujanje trajnostnega razvoja. Kljub temu se številna socialna podjetja soočajo z izzivi, kot so dostop do financiranja, merjenje družbenih učinkov in pomanjkanje ustreznih izobraževalnih virov.

V okviru točke SPOT Svetovanje Podravje organiziramo različna usposabljanja ter delavnice na področju socialnega podjetništva. Vabljeni, da nas kontaktirate glede aktualnih dogodkov, virov financiranja in drugih vprašanj iz področja podjetništva preko e-pošte: spot.podravje@rra-podravje.si ali preko telefona: 02 333 13 85.

 

Viri:

https://www.gov.si/novice/2022-10-24-merjenje-druzbenih-ucinkov-socialnih-podjetij/

https://www.gov.si/teme/socialno-podjetnistvo/

https://www.prostovoljstvo.org/

 

 

Pripravila: Jasna Mak

Maribor, 4. december 2024

Published On: 4 decembra, 2024 / Categories: Nekategorizirano /

Prijavite se v naš sistem e-informiranja

Seznanjali vas bomo z najaktualnejšimi informacijami iz poslov.

Sporočilo je bilo poslano.
Napaka. Poskusite ponovno.

Strinjam se s pogoji GDPR.